Etelä-Karjalan Liikkuva koulu -verkostotapaaminen

Miten liike tukee oppimista, hyvinvointia ja koulun arkea – ja miten toiminnallisesta opettamisesta tehdään koko kouluyhteisön yhteinen toimintatapa? 
Etelä-Karjalan Liikkuva koulu -verkostotilaisuus kokoaa opettajat, rehtorit ja muut aiheesta kiinnostuneet pohtimaan ja jakamaan konkreettisia keinoja toiminnallisen oppimisen ja opettamisen vahvistamiseen. Iltapäivän aikana kuullaan ajankohtaista tutkimustietoa, keskustellaan käytännön kokemuksista sekä jaetaan hyväksi todettuja ratkaisuja luokkahuoneista pihoille ja oppimisympäristöihin. Tervetuloa inspiroitumaan, verkostoitumaan ja viemään toiminnallisuus osaksi koulun arkea. 

 

Klo 12 Tervetuloa  

Klo 12.10 Liikunta on ilmainen ihmelääke aivoille – miten opettaja voi edistää hyvinvointia opetuksen aikana – Hannu Moilanen, tutkijaopettaja, tohtori, kouluttaja 

Klo 12.40 keskustelu  

Klo 12.50 EKLU:n palvelut liikkuville kouluille, Lasse Heiskanen, lasten ja nuorten liikunnan kehittäjä, EKLU

Klo 13.00 paneelikeskustelu: Toiminnallinen opettaminen – miksi ja miten!

 

Klo 13.30 kahvit 

 

Klo 13.50 Hyvät käytännöt jakoon  

Rehtoreille oma keskusteluosuus – Santtu Peltomaa ohjaa keskustelua

Henkilöstö: Miten hyödynnän toiminnallisuutta opetuksessa, Oona Rintamaa, luokanope Kimpisen koulu 

14.10 Hyvien käytäntöjen jakaminen 

  • Istumisjaksojen katkaisu  

  • Toiminnalliset menetelmät 

  • Opetustilojen muokkaaminen toiminnallisuutta lisääväksi 

  • Piha-alueen ja lähiympäristön hyödyntäminen liikkeen lisäämisessä 

  • Teknologia liikkeen lisääjänä eri oppiaineissa 

Klo 15 Päätös