Kunnossa kassulle
Kunnossa kassulle on Puolustusministeriön koordinoima Suomi liikkeelle -ohjelman toimenpide kutsuntaikäisten fyysisen kunnon ja toimintakyvyn edistämiseksi vuonna 2026.
Olemme mukana kaikissa maakunnan kutsuntatilaisuuksissa, järjestämme valmennuksia ja hyödynnämme moniammatillista verkostoa nuorten palveluohjauksessa.
.png)
Ajankohtaista
Kutsunnat 2026 alkavat Taipalsaarelta 18.8.2026
Taipalsaari 18.8.
Savitaipale 19.8.
Lemi (Lemin ja Luumäen) 20.8.
Ruokolahti 25.8.
Parikkala 26.8.
Rautjärvi 27.8.
Imatra 9.-10.9.
Lappeenranta 28.9.-2.10.
.png)
Kutsuntojen liikuntapiste
InBody -kehonkoostumusmittaus ja puristusvoiman mittaus
Keskustelu liikuntatottumuksista
Kunnan liikuntaneuvonta
Kunnan tarjoamat liikuntapalvelut ja edut kutsuntaikäisille
.png)
Mars kuntoon -valmennus
Mars kuntoon -valmennuksen pilottikuntia vuonna 2026 ovat Lappeenranta, Ruokolahti ja Taipalsaari.
Valmennus on tarkoitettu nuorelle, joka pohtii fyysisen kuntonsa riittävyyttä varusmiespalveluksesta suoriutumiseen ja kaipaa siihen apua.
Voit ilmoittautua valmennukseen kutsunnoissa tai ennakkoon verkkosivujen kautta.

.png)
Lisätietoja
Kysy lisää:
Karoliina Backman, terveysliikunnan kehittäjä
karoliina.backman@eklu.fi
0503019017
Kunnossa kassulle -hankkeen taustalla on huoli nuorten heikosta kestävyyskunnosta ja lihasvoimasta. Tavoitteena on luoda pysyviä ja vaikuttavia toimintamalleja, joilla tuetaan kutsuntaikäisten omaehtoista liikkumista ja toimintakyvyn kehittymistä ennen varusmiespalvelukseen astumista.