Poimintoja lukuvuodesta 2024-2025

19.6.2025

Kulunut lukuvuosi oli jälleen kerran täynnä toimintaa. Urheiluakatemian arki on pyörinyt täysillä: aamutreeneistä opiskelun ja valmennuksen yhteensovittamiseen, asiantuntijatoiminnoista koulutuksiin ja kohtaamisiin eri verkostoissa. Jokainen urheilija, valmentaja, opettaja ja yhteistyökumppani on omalta osaltaan rakentanut tätä kokonaisuutta.

Vuoden aikana urheilijat ovat yltäneet hienoihin suorituksiin. Myös taustalla tehty työ kuten asiantuntijapalveluiden kehittäminen, opiskelun tukeminen ja yhteistyön vahvistaminen ovat vieneet akatemiatoimintaa eteenpäin. Tavoitteena on , että kaksoisuran tukeminen näkyy arjen valinnoissa, joustoissa ja siinä, että jokaiselle pyritään tarjoamaan mahdollisuus onnistua omalla polullaan.

Nyt on aika kiittää kuluneesta vuodesta. Kiitos teille kaikille, jotka olette olleet mukana. Toivottavasti kesä tarjoaa lepoa ja aikaa palautumiselle. Palataan elokuussa kohti uutta toimintakautta.

Etelä-Karjalan Urheiluakatemia on Suomen Olympiakomitean hyväksymä kasvattajaurheiluakatemia.  Etelä-Karjalan Urheiluakatemia on koko Etelä-Karjalan maakunnan alueella toimiva oppilaitosten, urheiluseurojen ja yhteistyötahojen verkosto. Toimintaa ohjaa Olympiakomitean kriteerit ja ohjeisto. Ohjeisto kuvaa tavoitteita ja toimenpiteitä sekä valtakunnallisella että paikallisella tasolla. Tämän ohjeiston suunnassa myös Etelä-Karjalan Urheiluakatemia vei eteenpäin toimintaansa lukuvuoden 2024-2025 aikana.  

Läpi lukuvuoden akatemiatoiminta liikuttaa lähes 700 nuorta urheilijaa yläkouluista korkea-asteelle/työelämään. Urheiluseuroja on mukana reilu 30 ja lajeja reilu 20.

Infograafista näet vuoden 2024 toiminnan tunnuslukuja.

Urheilun ja opiskelun yhdistäminen 

Suomalainen kaksoisuramalli alkaa yläkouluvaiheesta ja jatkuu aina huippu-urheilu-uran päättymisen jälkeiseen ura siirtymään.  Etelä-Karjalassa yhteistyöllä oppilaitosten, urheiluseurojen sekä valmentajien kanssa tarjotaan kansalliselle tai kansainväliselle huipulle tähtääville tai siellä jo oleville urheilijoille hyvät ja joustavat opiskelu- ja valmennusmahdollisuudet mahdollistamalla koulupäivän aikainen aamuharjoittelu sekä valmentautumisen muut tukitoimet.  

Urheiluakatemiaverkosto kattaa koko Etelä-Karjalan maakunnan ja mukana verkostossa on lähes kaikki oppilaitokset yläkoulusta korkea-asteelle. Etelä-Karjalassa ei ole virallisia erityistehtävän saaneita urheiluoppilaitoksia eikä valmennuskeskuksia, joten urheiluakatemiatoiminnalla on merkittävä rooli nuoren urheilijan polulla, opiskelun ja urheilun yhdistämisessä, urheilijoiden ja valmentajien tukemisessa sekä valmentautumisen asiantuntijatoiminnan tarjoajana.  

Urheiluakatemiatoiminta yläkouluissa  

Etelä-Karjalan yläkouluissa oppilailla on monenlaisia vaihtoehtoja yhdistää opiskelu ja harrastaminen. Toiminta rakentuu liikunta- ja urheilupainotuksesta kouluissa sekä koulu-urheiluseura yhteistyöstä. Toimintaa toteutetaan painotusluokilla, valinnaisaineina, kerhotunteina ja koulun ulkopuolisena toimintana koulupäivän yhteydessä. Yhteistyötä tehdään myös seutukunnallisesti maakunnan sisällä. Tavoitteena ja punaisena lankana on, että niin koulun liikuntatuntien, aamuharjoittelun kuin iltaharjoittelunkin sisällöt tarjoavat nuorelle monipuolisen harjoittelukokonaisuuden.   

Yläkoulujen ja urheiluseurojen yhteistyö konkretisoituu Lappeenrannassa seurayhteistyöaamussa torstaisin, jolloin yläkoululaisilla on mahdollisuus osallistua urheiluseurojen akatemiaharjoituksiin. EKLU koordinoi urheiluseurayhteistyötä. Seurojen lajiharjoituksien ohella järjestetään fysiikka-aamuja, jossa harjoitellaan liikunnallisia taitoja monipuolisesti. Toiminta on ollut käynnissä kahdeksan lukuvuoden ajan.

Lukuvuosi  

2017-2018  

2018-2019  

2019-2020  

2020-2021  

2021-2022  

2022-2023  

2023-2024 

2024-2025

Seuravalmennukseen ja fysiikka-aamuihin osallistuvat oppilaat 7.-9.lk  

133  

143  

174  

191  

199  

185  

216 

196

Imatralla Mansikkalan koulussa aloitti ensimmäinen liikuntaluokka syksyllä 2023 ja kuluneella lukukaudella on ollut 7. ja 8. liikuntaluokka. Sen lisäksi Imatran kaikilla yläkouluilla järjestetään urheilijakoulutusta valinnaisaineena, jossa nuoret pääsevät aamuharjoituksiin. EKLU koordinoi urheiluseurayhteistyötä ja vastaa fysiikka-aamujen valmennuksesta lajivalmennusta täydentävänä ja monipuolistavana vaihtoehtona.

Lukuvuosi  

2017-2018  

2018-2019  

2019-2020  

2020-2021  

2021-2022  

2022-2023  

 2023-2024 

2024-2025

Urheilijakoulutukseen osallistuvat oppilaat 7., 8. ja 9.lk  

83  

94  

114  

110  

103  

95  

 97 

105

Imatran ja Lappeenrannan lisäksi Taavetissa ja Savitaipaleella toimi aamuvalmennusryhmät. 

Urheilijat toisella-asteella  

 Lukioissa ja ammattiopisto Sampossa opiskelijalla on mahdollisuus yhdistää opiskelu ja urheilu. Viikkolukujärjestykseen on mahdollisuus sisällyttää 3-4- aamuharjoitusta. Toisella asteella harjoitusviikkoja lukuvuoteen mahtuu yhteensä 36, joten akatemiaharjoituskertoja kertyy toisella asteella yli sata per urheilija.   

Imatran toisen asteen urheilijamäärä (Yhteislukio, ISKL, IB)  

Lukuvuosi  

2015-2016  

2016-2017  

2017-2018  

2018-2019  

2019-2020  

2020-2021  

2021-2022  

2022-2023  

2023-2024 

2024-2025

Urheilijamäärä  

58  

56  

54  

68  

74  

82  

84  

67  

67 

62

Lappeenranta toisen asteen urheilijamäärä (Kimpinen, Lyseo, ISKL, IB)  

Lukuvuosi  

2015-2016  

2016-2017  

2017-2018  

2018-2019  

2019-2020  

2020-2021  

2021-2022  

2022-2023  

2023-2024 

2024-2025

Urheilijamäärä  

111  

119  

117  

126  

115  

104  

106  

120  

145 

148

Saimaan ammattiopiston urheilijamäärä  (Imatran ja Lappeenrannan toimipisteet)

Lukuvuosi  

2015-2016  

2016-2017  

2017-2018  

2018-2019  

2019-2020  

2020-2021  

2021-2022  

2022-2023  

2023-2024 

2024-2025

Urheilijamäärä  

  

54  

49  

53  

64  

64  

70  

62  

76  

75 

84

Maakunnan pienempien kuntien lukioista ,Taavetista, Parikkalasta ja Savitaipaleelta oli yhteensä mukana 7 urheilijaa.  

Kehity huippu-urheilijaksi -kurssi   toisella asteella

Toisen asteen urheilijoille on tarjolla aamuharjoittelun lisäksi Kehity huippu-urheilijaksi eli KEHU-kurssi. Kurssi pohjautuu Olympiakomitean oppimateriaaliin, joka on käytössä valtakunnallisesti urheiluoppilaitos- ja urheiluakatemiaverkostossa. Kurssin materiaali on rakennettu eri alojen asiantuntijoiden avulla ja se sisältää harjoituksia sekä teoriatietoa mm. urheilijan ravitsemuksesta, psyykkisistä taidoista, eettisistä asioista ja opiskelusta urheilijana kehittymisen tueksi.

Kurssin suoritti lukuvuonna 2024-2025 yhteensä  50 opiskelijaa.

Sporttimerkonomeilla toteutui ensimmäisen kerran ammattimainen urheilija opintokokonaisuus, jossa akatemia oli yksi toteuttaja ja kehity huippu-urheilijaksi sisällöt olivat käytössä.

Urheiluakatemia korkea-asteella ja muut urheilijat  

Urheiluakatemiassa oli mukana 35 korkea-asteen opiskelijaa ja muuta urheilijaa. Opiskelijoita oli mukana LAB:sta, LUT:sta, muutama toisista kuin alueemme korkeakouluista sekä seurojen muita huippuvaiheen urheilijoita. Urheilijat valmentautuvat henkilökohtaisten ohjelmien mukaan, ovat mukana seurojen valmennusryhmissä ja hyödyntävät urheiluakatemian fysiikka-aamuja. Korkea-asteella Etelä-Karjalan Urheiluakatemia tekee yhteistyötä myös Päijät-Hämeen Urheiluakatemian kanssa, sillä LAB-ammattikorkeakoulu toimii molempien urheiluakatemioiden alueella. 

Urheiluakatemian valmennus  

Urheiluakatemiavalmennuksesta vastaavat lähtökohtaisesti seurojen lajivalmentajat sekä urheilijoiden henkilökohtaiset valmentajat. Lajivalmennuksen tueksi EKLU järjestää fysiikkavalmennusta fysiikka-aamuihin. Merkittävinä yhteistyökumppaneina verkostossa toimivat alueen seurat, jotka järjestävät lajivalmennustoimintaa.

Toiminnassa mukana olleet seurat lukuvuonna 2024-2025 (seuralla harjoitusryhmä/ seuran urheilijoita mukana):  

Imatran Urheilijat, Imatran Palloseura, Imatran Pallo-Veikot, Tanssistudio Jami, Imatran Ketterä Juniorit, Imatran Ketterä, Imatran Voima, SK Vuoksi, Uinti Imatra, Imatran Voimistelijat, LAUTP, PEPO, Fc Lapa, Ylämaan Pyrkijät, Pesä Ysit, Lappeen Riento, Catz Lappeenranta, Namika Lappeenranta, Lappeenrannan Taitoluistelijat, Lappeenrannan Luistelijat, Etelä-Saimaan ampujat, Lappeenrannan Voimistelijat, Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Saipa SB, SaiPa Ry, Saipa, Lappeenrannan Naisvoimistelijat, Joutsenon Kullervo, Lappeenrannan Painonnostajat, Lappeenrannan Pyöräilijät, Lappeenrannan Uimarit, Lappeenrannan Kisa-Toverit, Lappeenrannan Työväenurheilijat, Ruokolahden Raju, Artami,  Viipurin Golf, Saimaan Muodostelmaluistelijat, Raja-Karjalan Suunnistajat, Etelä-Karjalan Urheiluratsastajat, Taidekoulu Estradi, Savitaipaleen Urheilijat, Joutsenon Kullervo, Savonlinnan Hiihtoseura, Vuoksenniskan Vesa, Lappeenrannan Kisa-Toverit, Kouvolan Uimarit, Horsepower Riders ry, Tainionkosken Tähti, SCC Lappeenranta, LOMA Cheerleaders, Imatran moottorikerho, Uinti Imatra, Flow Combat.  

 Akatemiavalmentajat:   

2024-2025 Akatemiaympäristössä toimii maakunnassa 38 päätoimista tai sivutoimista valmentajaa. tämän lisäksi urheilijoita valmentaa oto-valmentajat.

Fysiikkavalmennusryhmät:  

Lajiharjoitusten lisäksi Imatralla ja Lappeenrannassa toimii fysiikkavalmennusryhmät. Fysiikka-aamut ovat avoimia kaikkien lajien urheilijoille lajivalmennuksen tueksi ja täydennykseksi. Valmennuksen sisällöt ovat lajiharjoittelua tukevia, kuten kehonpainoharjoittelu, koordinaatioharjoitukset, fysioterapeuttiset harjoitteet ja vammoja ennalta ehkäisevä harjoittelu sekä kehonhuolto.   

Fysiikkavalmentajat Imatralla 2024-2025: Tero Pusa EKLU, Tuomo Tynkkynen EKLU

Fysiikkavalmentajat Lappeenrannassa 2024-2025: Satu Viiru EKLU, Iiro Härkönen EKLU sekä liikunnanopettajat Markus Iitiä, Riku Hedman ja Samu Suoraniemi.   

Muu valmennus:   

Akatemiassa on mukana yksilöurheilijoita, jotka harjoittelevat henkilökohtaisen valmentajiensa laatimien ohjelmien mukaisesti.  

Urheiluakatemian koulutus- ja verkostotoiminta  

Urheiluakatemia järjestää valmentajaverkostotapaamisia, jossa valmentajat yli lajirajojen kohtaavat toisensa säännöllisesti, jakavat tietoa ja näkemyksiä, ja osallistuvat näin oman toimintaympäristönsä ja itsensä kehittämiseen.

Päätoimisten valmentajien kahvit käynnistyivät vuoden 2022 aikana ja jatkuivat vuonna myös lukuvuoden 2024-2025. Tilaisuuksia toteutettiin yhteensä 7 kpl. Valmentajien aamupala tilaisuudet alkoivat vuoden 2023 lopussa ja niitä järjestettiin lukuvuoden 2024-2025 aikana 8 kpl. 

Lukuvuoden 2024-2025 aikana opinto-ohjaajien verkosto kokoontui 3 kertaa.

Etelä-Karjalan urheiluakatemia oli mukana organisaation strategiatyössä vuoden 2024 aikana ja EKLU:n uusi strategia valmistui loppuvuodesta 2024.

Koulutus vanhemmilleNuori mieli urheilussa 2.0

EKLU järjesti Nuori mieli urheilussa 2.0. koulutuskokonaisuuden, joka suunnattiin erityisesti lasten ja nuorten vanhemmille. Vuoden 2024 aikana toteutettava koulutussarja (4 kpl) tarjosi tukea oman lapsen liikunta- ja urheiluharrastuksen tukemiseen psyykkisestä näkökulmasta sekä tukea lasten ja nuorten mielenterveyden edistämiseen. Lasten ja nuorten vanhemmille järjestettiin koulutustilaisuuksia mielen hyvinvoinnin teemoista. Koulutukset ovat jatkoa vuonna 2023 toteutetuille koulutuksille, jotka olivat suunnatta lasten ja nuorten valmentajille sekä ohjaajille. Koulutustilaisuuksien tavoitteena oli, että urheilevien lasten ja nuorten vanhemmat osaavat tukea mielenterveyden normaalia kehitystä, hyödyntää mielenterveystaitoja osana vanhemman roolia ja kohdat myös haastavassa tilanteessa olevia lapsia ja nuori. 

 

Etelä-Karjalan Urheiluakatemia osallistui Olympiakomitean johtamaan valtakunnalliseen verkostotoimintaan.   

·        Yhteistyö muiden urheiluakatemioiden kanssa  

·        Urheiluakatemiaverkoston valtakunnalliset tapaamiset  

·        Valtakunnalliset seminaarit ja urheiluoppilaitospäivät  

·        Vuosittainen tavoite- ja tuloskeskustelu Olympiakomitean kanssa  

·        Urheiluakatemia tiedottaa paikallisesti valtakunnallisista koulutuksista sekä akatemiaverkoston seminaareista ja koulutuksista 

Etelä-Karjalan Urheiluakatemia oli mukana osaamisen kehittämisen työssä opistojen vetämässä kokonaisuudessa Vierumäen, Pajulahden ja Tanhuvaaran kanssa. Työ alkoi vuoden 2024 lopussa.

Nostoja toimintavuodesta

Asiantuntijatoiminta osana valmennusta  

Satu Viiru ja Iiro Härkönen aloittivat urheiluakatemian fysioterapeutteina 8/2024. Työnkuvan painopisteitä akatemiaympäristössä ovat harjoitettavuuskartoitukset, fysiikka-aamujen valmennus sekä lajiyhteistyö. Toiminnan tavoitteena on tukea lajeja ja valmentajia päivittäisessä harjoittelussa ja olla mukana mahdollistamassa urheilijoiden terveitä harjoituspäiviä. Uutena toimintona alkoivat fysioterapeutin walk in- vastaanotot 9/2024.  

Nuorten ja aikuisten maajoukkueurheilijoita tuettiin asiantuntijapalvelukokonaisuudella tarpeen mukaan lukuvuoden aikana.

Urheiluakatemiastipendit peruskoulun päättäneille  

Urheiluakatemiastipendit myönnettiin keväällä 2025 peruskoulunsa päättäville urheiluakatemialaisille, jotka ovat toimineet esimerkillisesti sekä koulussa että urheilutoiminnassa.  Aamuharjoittelumahdollisuuden aktiivinen hyödyntäminen ja asenne opiskeluissa ja urheilussa olivat myös myöntämisperusteita.  

Stipendit 2025: Sylvi Härkönen Kesämäen koulu, Jaakko Frondelius Sammonlahden koulu, Sara Uski Kimpisen koulu, Saara Savolainen Kosken koulu, Santeri Penttilä Kosken koulu, Veikko Varis Vuoksenniskan koulu, Vieno Väistö Mansikkalan koulu ja Jere Beloff Mansikkalan koulu.

Urheiluyläkoulujen laatutyö

Olympiakomitean johdolla käynnistettiin valtakunnallinen urheiluyläkoulujen laatumallin kehittämispilotti, jonka tavoitteena on luoda yhtenäinen ja toimiva malli kaikkien Suomen urheiluyläkoulujen tueksi. Lappeenranta sai kunnian olla pilotissa mukana ensimmäisenä toimintaympäristönä. Pilotti toteutui Kesämäen ja Kimpisen kouluissa yhteistyössä Etelä-Karjalan Urheiluakatemian ja Olympiakomitean kanssa 9-11/2024. Pilottiin kuului urheilijakysely, itsearviointi, vertaisarviointi ja kehittämispäivä.

Kehittämispäivässä olivat mukana Kesämäen koulu, Kimpisen koulu, Etelä-Karjalan Urheiluakatemia, Saipa Juniorit Ry, Pesä Ysit Ry, Olympiakomitea, Tampereen Urheiluakatemia, Tesoman koulu ja Satakunnan Urheiluakatemia.